Blog

Rzepołuch

„Rzepołuch”- ta nazwa jest dosyć enigmatyczna. Do mnie bardziej przemawia stara wersja nazwy tego ptaka czyli „makolągwa żółtodzioba”. Bo ma ona w sobie wiele prawdy… Rzepołuch to gatunek makolągwy, z rodzaju linaria. Tak jak inne makolągwy jest niewielkim, brązowo-szarym ptaszkiem, zamieszkującym pola i ugory. W odróżnieniu jednak od naszej makolągwy nie ma czerwono-malinowej piersi w…

Ptaki Żoliborza i najbliższych okolic część 1

Warszawa, wbrew mylącym pozorom jest wspaniałym miejscem na ptaki. I wiedzą o tym doświadczeni ptasiarze! W całym mieście stwierdzono blisko 300 gatunków ptaków- to ponad 60% wszystkich ptaków stwierdzonych w Polsce. Główną zaletą stolicy jest to, że można w niej spotkać wiele rzadkich lub bardzo rzadkich gatunków ptaków (zielonka, kropiatka, zaroślówka, wójcik, bączek, dzięcioł białoszyi,…

Bernikla białolica

„Gęś” to bardzo ogólne określenie. W Polsce pojawia się, częściej lub rzadziej sześć gatunków gęsi… i cztery bernikle. Czym są te bernikle, i czym różnią się od gęsi, o tym między innymi chciałem tu napisać. Plemię anserini (gęsi) dzieli się na dwa rodzaje- rodzaj anser (gęsi właściwe) oraz branta (bernikle). Gęsi właściwe liczą 10 gatunków,…

Kukułka

Kukułka to jeden z tych ptaków o których każdy słyszał, ale mało kto widział. Co ciekawe jednak sama kukułka wcale nie jest rzadka- cała jej liczebność w kraju to blisko 180 tysięcy kukujących samców! Rzecz jednak w tym, że jest to ptak niezwykle skryty- i zdradza go tylko głos- a ten jest tylko jednym z…

Szlachar czy nurogęś?!

Temat trochę inny niż ostatnio zwykle, ale nie można nudzić tylko w kółko o owadach;) Otóż wiele nieco mniej doświadczonych ptasiarzy ma problemy z rozróżnianiem dwóch podobnych do siebie ptaków- szlachara oraz nurogęsi. Jak je rozpoznać, czym się różnią i gdzie ich szukać? Najpierw powiedzmy nieco o obydwu ptakach. Zarówno nurogęś jak i szlachar należą…

Stepówka nadnidziańska

Czas napisać nieco o „patronie” tego wielkiego owadziego roku czyli o stepówce nadnidziańskiej. Stepówka nadnidziańska to niewielki pasikonik, na pierwszy rzut oka wyglądający dość nieciekawie. Wiele jednak mówi o nim nazwa. „Stepówka” już na wstępie wiele tłumaczy o stylu życia tego zwierzęcia. Ten stwór to zwierzę stepowe, zamieszkujące także murawy, a w Polsce murawy o podłożu…

Sokoły jedzą… owady???

Sokołowe (Falconiformes) to ptaki, których w Polsce stwierdzono 9 gatunków, ale zaledwie pięć pojawia się u nas regularnie. Kojarzą się one z mocą, szybkością i skutecznością. Ptaki bezlitosne i zabójczo szybkie. I owszem, tak jest. Mało kto jednak wie, że sokoły chętnie żywią się… owadami. Te pięć gatunków, które pojawia się u nas regularnie to kolejno drzemlik, sokół…

Różowe koniki polne

Czasem w rozmaitych gazetach i gazetkach można odnaleźć tytuły w stylu „Znaleziono różowego konika polnego! Jest ekstremalnie rzadki!”. Faktycznie, na zdjęciach widać różowe jak z bajek koniki polne. Dlaczego koniki polne robią się nagle różowe? Aby to zrozumieć, trzeba najpierw wytłumaczyć, co to za gatunek. Otóż większość różowych koników jakie widujemy w Polsce to przedstawiciele…

Pierwszy dzień Owadziego wielkiego roku

1 stycznia i tym samym pierwszy dzień wielkiego owadziego roku kończę z dwoma gatunkami na liście. Mogło być lepiej, bo było dziś wręcz wiosennie. Gdy tylko wyszedłem przed dom tuż przed nosem przeleciała mi niezidentyfikowana koziułka, która jednak nie może być do listy oczywiście zaliczona. Później długo nie byłem wstanie nic znaleźć, a nastawiałem się…

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.


Follow My Blog

Get new content delivered directly to your inbox.

%d blogerów lubi to: