Szlachar czy nurogęś?!

Temat trochę inny niż ostatnio zwykle, ale nie można nudzić tylko w kółko o owadach;)

Otóż wiele nieco mniej doświadczonych ptasiarzy ma problemy z rozróżnianiem dwóch podobnych do siebie ptaków- szlachara oraz nurogęsi. Jak je rozpoznać, czym się różnią i gdzie ich szukać?

Najpierw powiedzmy nieco o obydwu ptakach. Zarówno nurogęś jak i szlachar należą do ptaków zwanych traczami. Są to kaczki, natomiast z dziwacznymi, długimi i cienkimi dziobami, przywodzącymi na myśl kormorany. Zwykle są świetnymi nurkami. Nurogęś jest pospolitym ptakiem w całym kraju, zwłaszcza podczas przelotów, nieco rzadsza jako ptak lęgowy. Szczególną sławą obarczone są nurogęsi z Łazienek Królewskich, które rokrocznie blokują Wisłostradę gdy przechodzą nad Wisłę. Żywią się rybami.

Szlachar natomiast to już ptak dużo, dużo rzadszy. W Polsce niegdyś się gnieździł, ale wymarł na przełomie wieków (ostatni lęg zarejestrowano w 2003 roku). Nadal co prawda pojawia się w Polsce, ale tylko zimą na przelotach. Nad morzem zimą spotkanie go nie powinno nastręczać szczególnych problemów, bo nie są one wówczas rzadkie, ale w głębi lądu są już raczej sensacjami. Regularnie jednak zdarza im się wlatywać daleko wgłąb kraju, zwłaszcza wzdłuż Wisły.

Jak zatem odróżnić te dwa ptaki? Patrząc na zdjęciach w internecie samców w szacie godowej wydaje się że człowiek posiadający w pełni sprawne oczy nie powinien ich pomylić, no ale właśnie- samców. Z samicami już rzecz się ma całkiem inaczej. Spójrzmy jednak najpierw na zdjęcia samców.

Jak widać samce rozpoznać nietrudno. Przejdźmy teraz do samic. Najpierw samica szlachara.

Teraz samica nurogęsi…

Teraz trochę praktyki!

Mam nadzieje że po przeczytaniu tego tekstu stało się to trochę bardziej zrozumiałe i życzę wszystkim powodzenia w wypatrywaniu szlacharów. A ja tylko jeszcze dodam, że mamy jeszcze jedną tracz w kraju- bielaczka, który przylatuje na zimę. Jest on jednak na tyle wyjątkowy, że nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym ptakiem:)

Opublikowane przez Światopełek

Owner of Harklowski Park Narodowy Site https://www.instagram.com/invites/contact/?i=z0pzzk4sr7ku&utm_content=7ks8hzr Author of drawings from site urszulka_i_swiatopelek Author of photos from site parknarodowy

2 myśli w temacie “Szlachar czy nurogęś?!

  1. Świetny opis porównawczy! No właśnie, ale porównawczy… Jeśli ma się dwa zdjęcia lub dwa żywe ptaki obu gatunków obok siebie, to można je porównywać. Jednak w terenie to prawie niewykonalne. Określenia „dłuższy”, „bardziej”, „szybciej” praktycznie nic nie mówią, są abstrakcyjne, jeśli nie widzi się skali porównawczej. To wg mnie podstawowy błąd większości ptasich przewodników i atlasów. Miary powinny być podawane względem innych cech, które widzimy. Np. dziób 2x dłuższy od szerokości głowy. Rozpiętość skrzydeł równa 2x długości ciała. I tym podobne. Oczywiście pewne cechy, zwłaszcza w stosunku do pospolitych gatunków (gołąb, wróbel, krzyżówka) należy podawać, co na szczęście jest przez autorów praktykowane.

    Polubione przez 1 osoba

    1. To prawda, zawsze mnie to też irytowało, ale tu popełniłem ten błąd, za co przepraszam… Mogę jednak dodać tylko, że akurat jeśli się gdzieś widzi szlachara, to prawie nigdy samego- zawsze w większej lub mniejszej grupce nurogęsi. Każda moja obserwacja szlachara w życiu miała miejsce właśnie kiedy pływał wśród nurogęsi, zatem w teorii da się je porównać już w terenie, i zauważyć że „ta jedna nurogęś jakoś nie pasuje”:)

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: