Podkorowe dziwadło

Świat dwuwymiarowy jest obiektem zainteresowania rozmaitych autorów twórczości sience-fiction, ale zapewne mało który z autorów zdaje sobie sprawę, że chodź ziemia jest niewątpliwie tworem określanym przez trzy wymiary, to istnieją na niej stworzenia przystosowane do życia w dwóch wymiarach. A gdzie istnieje takie środowisko? Pod korą! Pomiędzy pniem a korą drzewa, zwykle martwego znajduje się tak maleńka odległość że można ją pominąć- zatem pozostają nam tylko wymiary szerokości i długości. Takie same są istoty z ziemskiego dwuwymiaru- niemalże całkowicie płaskie. Nie wierzycie? Oto jeden z najbardziej spektakularnych przykładów: skrócik.

Skrócik to stosunkowo niewielki chrząszcz, o długości ciała ok. 8 mm. Najdziwniejsze jest w nim to że jest… całkowicie płaski! Wygląda niczym jakaś figura geometryczna albo ożyły rysunek. Oprócz tej cechy jest smoliście czarny, ale przy tym przepięknie błyszczy, co nadaje mu wyglądu jakiegoś futurystycznego modelu samochodu Tesli. Posiada dosyć grube, oprawione kolcami nogi, które- jak na płaskiego owada przystało, wychodzą na boki, czułki zakończone niewielką buławką i wielkie, ostre żuwaczki- zdradzają one, że jest to drapieżnik. Zastanawiam się tylko, gdzie on upchał wszystkie swoje narządy wewnętrzne? Żyje pod korą powalonych topól i innych drzew liściastych, i bardzo sporadycznie opuszcza swoje ulubione środowisko. Widuje się go raczej, gdy korę się umyślnie podnosi- zwykle wtedy zwiewa ile sił w nogach z powrotem w ciemność. Żywi się on tam rozmaitymi roztoczami, chociaż i on sam posiada własny gatunek roztocza, który żyje tylko na nim- jest, adekwatnie do żywiciela, również spłaszczony.

To jednak nie koniec mieszkańców płaskiego świata! Bliskim krewnym skrócika jest jego nieco mniejszy krewny, nie posiadający dotąd nazwy polskiej- Platylomalus complanatus. Znany jest w kraju z zaledwie kilku stanowisk, a ja miałem przyjemność jedno odnaleźć w środowisku skrócika- na powalonej topoli w środku parku Kępa Potocka na Bielanach Warszawskich. Jest dużo mniejszy i nieco bardziej „wypukły” co nadaje mu mniej dziwaczny wygląd. Nadal jednak świat podkorowy jest pełen rozmaitych dziwadeł, które pokaże w poniższych zdjęciach, wykonanych w środowisku skrócika i jego mniejszego krewnego.

Skrócik- jeszcze wygląda normalnie…

Już nie;)

Zdziwiony skrócik tuż po podniesieniu kory…

Skrócik

Roztocza żyjące na skróciku- również spłaszczone…

Mniejszy, rzadszy i bardziej wypukły krewny skrócika- Platylomalus complanatus

Larwa ogniczka większego w dwuwymiarowym uniwersum

Spotkanie istot ze świata dwuwymiarowego;)

Opublikowane przez Światopełek

Owner of Harklowski Park Narodowy Site https://www.instagram.com/invites/contact/?i=z0pzzk4sr7ku&utm_content=7ks8hzr Author of drawings from site urszulka_i_swiatopelek Author of photos from site parknarodowy

2 myśli w temacie “Podkorowe dziwadło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: