Nadrzewne śpiewy

Gdy wyjdzie się do jakiegokolwiek lasu, ogrodu czy parku- krótko mówiąc, gdziekolwiek gdzie są drzewa latem, późniejszym wieczorem usłyszy się ten sam śpiew. Śpiew pewnego małego, niepozornego pasikonika- nadrzewka długoskrzydłego. Jest on malutki, półprzezroczysty, bardzo jasnozielony, delikatny, krótko mówiąc wyglądający jakby miał się zaraz stłuc. Z resztą mało kto go widział, mimo że jest tak powszechny- z tego powodu, że- jak wskazuje nazwa, żyje w koronach drzew, i prawie nigdy z nich schodzi. Przejawia on jednak pewną słabość do światła, więc jeśli trzymacie wieczorami otwarte okna niewykluczone że znajdziecie go gdzieś na ścianie. Żywi się on małymi owadami- mszycami, borowcami, gryzkami, zatem jest bezwarunkowo dla danego drzewa na którym żyje pożyteczny. Najciekawsze jest jednak w jaki sposób śpiewa. Jak wiadomo, każdy uczciwy pasikonik śpiewa pocierając skrzydłami o nogi. Nie jednak nadrzewek- on gra na bębnie! Uderza miarowo łapkami o liść, przy okazji pocierając pazurkami, wydając charakterystyczny dźwięk. Uwierzcie, że kiedy na jednym drzewie nadrzewków jest kilkadziesiąt jest to wyraźny i charakterystyczny odgłos, który jest na tyle głośny, że czasem wręcz irytujący! Co ciekawe w Polsce mamy drugi gatunek nadrzewka, nadrzewek południowy. Nie ma on skrzydeł i jest spotykany bardzo rzadko a śpiewa cichutko. Po raz pierwszy został w Polsce stwierdzony w 2013 roku. Dziś w Małopolsce jest prawdopodobnie lokalnie dość liczny- często spotyka się go w Krakowie. Dotarł też i do Warszawy- jest tu z pewnością na razie nieliczny, ale miałem okazje rok temu go obserwować na Bielanach. Warto się za nim rozglądać:)

Nadrzewek długoskrzydły na liściu

Nadrzewek długoskrzydły przyleciały do światła

Nadrzewek południowy, bezskrzydły kuzyn nadrzewka długoskrzydłego

Typowe siedlisko nadrzewków- korona rozłożystego drzewa (w tym wypadku orzecha na którym mieszka conajmniej 50 nadrzewków)

Opublikowane przez Światopełek

Owner of Harklowski Park Narodowy Site https://www.instagram.com/invites/contact/?i=z0pzzk4sr7ku&utm_content=7ks8hzr Author of drawings from site urszulka_i_swiatopelek Author of photos from site parknarodowy

2 myśli w temacie “Nadrzewne śpiewy

    1. W tym wypadku niestety nadrzewki już dawno nie żyją, ale przetrwały ich jaja złożone w załomy kory rozmaitych drzew. Gdy się ociepli, wykluwają się z nich malutkie nimfy które rosną, rosną, aż w końcu zaczynają śpiewać:)

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: